Kościół w Tarnówku

Historia:

Świątynia znajdująca się we wsi Tranówko to poewangelicki, a obecnie katolicki kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej.

Jego początkiem była dzwonnica wzniesiona w 1892 roku, po której do dziś nie pozostał żaden ślad. Budowę świątyni rozpoczęto na przełomie 1907 i 1908 r., a konsekracja miała miejsce 21grudnia 1909 r. Kościół należał do ewangelickiej gminy Tarnówko. Podczas II wojny światowej został zamknięty przez władze niemieckie, a po jej zakończeniu przekazany katolickiej parafii w Boruszynie, do której należy do dziś.

Zbudowany jest z cegieł palonych z dachem pokrytym dachówkami ceramicznymi. Szczyty zachodni i kruchty dekorowane są wąskimi tynkowanymi blendami i sterczynkami. Wnętrze kościoła jest skromne, ławki dekorowane są płycinką z kwiatowym ornamentem. W kościele znajdują się też organy z trzema polami piszczałkowymi zwieńczonymi krenlażem, oraz żyrandol neoromański. Do kościoła przylega pastorówka i budynek gospodarczy. Wszystko to zachowało się w stanie niezmienionym.

Lokalizacja: